• Projekt Yafo

Inspired by Yafo

Aktualizacja: 25 kwi 2019

Położona nieco na peryferiach Tel Awiwu dzielnica Yafo (po polsku Jafa) – to dziś najmodniejszy adres w Izraelu. Jeszcze parę lat temu – zapomniana i zaniedbana - dziś przyciąga artystów, designerów i lokalnych rzemieślników, a w weekendowe wieczory zwycięża w kategorii największej liczby hipsterów na metr kwadratowy.

Graffiti w porcie w Tel Awiwie

Yafo, czy też Jafa, to jedyne w swoim rodzaju połączenie historii z nowoczesnością. Do 1949 roku dzielnica funkcjonowała jako osobne miasto - główny port w Ziemi Świętej. Na początku XX wieku przybywający z Europy żydowscy imigranci założyli na obrzeżach arabskiej Jafy nowe osiedle, które dało początek obecnemu Tel Awiwowi.


Dziś, w starych, XIX-wiecznych budynkach kryją się małe warsztaty, studia designu i pracownie artystyczne. Wszystko jest handmade, wolne od chińskiej tandety, bo tu stawia się na unikatowość, kreatywność i pomysły jedyne w swoim rodzaju.


Według tej filozofii chcemy też tworzyć nasze produkty: made in Poland, inspired by Yafo.


Po odwiedzeniu głównych atrakcji Jafy takich jak meczet Mahmudija, wieża zegarowa czy też piekarnia Abulafia, zapraszamy do odwiedzenia kilku miejsc, o których nie przeczytacie w standardowym przewodniku.


Pomiędzy ulicami Olei Zion i Beit Eshel co rano odbywa się targ staroci. W wąskich uliczkach wokół targu znajdują się pracownie izraelskich projektantów odzieży i biżuterii - my w szczególności polecamy wizytę w sklepach: Nina by Mili (www.ninabymili.com) oraz butiku z  biżuterią Shelly Dahari (www.shellydahari.com).


Spacerując w tamtej okolicy warto również zajrzeć do Noor Culture Club (www.noor-jaffa.co.il) - niezwykle udanego połączenia baru, restauracji oraz przestrzeni eventowej, działającego w odrestaurowanym wnętrzu XIX-wiecznej kamienicy. Na jafskiej starówce polecamy odwiedzić niezwykłą pracownię biżuterii - jeśli chcecie zobaczyć dlaczego, najlepiej wyjaśni Wam to filmik:

www.adinaplastelina.com/our-story


Na koniec wyprawy polecamy zatrzymać się na kawę: w stylu europejskim - w rzemieślniczej kawiarni Cafelix (15 Sgula St.) lub po arabsku – w położonej na uboczu jafskiej starówki kawiarni Basma – Grandma's coffee (5 Louis Pasteur St.)
28 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

there’s more…

otrzymuj wyjątkowe oferty, informacje o promocjach

i nowych produktach 

PROJEKT YAFO

Kim jesteśmy?

Nasza historia

CONNECT

Instagram

Facebook